Nyt om sæson 20/21

Med den ærgerlige og abrupte afslutning på sæson 19/20 grundet COVID-19, glæder vi os SÅ meget til at tage hul på en ny, frisk og lækker sæson til efteråret.

Bestyrelsen arbejder på højtryk på at få puslet de sidste ting på plads i forhold til det fulde program, instruktører og faciliteter, men følg med her på siden og på vores Facebook-side, hvor vi løbende vil informere henover sommeren.

Du kan læse om vores forskellige hold-tilbud her

Har du spørgsmål, så tag et kig på vores FAQ’s (Frequently Asked Questions) og se, om du kan finde svar her – ellers er du velkommen til at kontakte os via formularen her på siden.

Og ellers kan vi allerede nu løfte sløret for det følgende:

  • NYT HOLD PI Fokus – instruktør Mette Nagel, træner mandag aften > mere her
  • NYT HOLD PI Mænd – vi er super glade for at kunne præsentere et nyt hold for gutter 18+, der gerne vil udfordres i rytme/dans. Instruktører er Bastian Kejser & Benjamin Bramsen, men der vil også komme gæsteinstruktører ind over. Holdet træner onsdag aften > mere her
  • GENSYN med PI Opvisningsholdet – foreningens ambitiøse og sociale mixhold for spring-rytme +18 år genopstår i den kommende sæson med et nyt, stærkt instruktørteam: Stine Malmberg & Tanja Dragsdal Jensen på rytmesiden, samt Mikkel Foss, Thomas W. D. Olesen & Viktor Overgård Nielsen på springsiden. Holdet træner torsdag aftener i DGI-byen > mere her
  • PI-X – fortsætter med Andrea Joensen & Miran Ugljen som instruktører, træner stadig onsdag, men nyt træningssted > mere her
  • PI Piger – holdet får nyt sejt instruktørteam: Trine Marie Floor Andersen, Karoline Genckel & Anette Christensen, holdet træner onsdag aften > mere her
  • PI Elitepiger – fortsætter med Maiken Meldgård Christensen (+ eksterne gæsteinstruktører), træner stadig onsdag aften > mere her
  • PI Urban – fortsætter med Nikoline Sofie Sjøberg som instruktør, holdet vil også næste år træne mandag aften på Vesterbro > mere her
  • PI Dans – fortsætter som et træningshold med kun få opvisninger, Cæcilie Demandt fortsætter som tovholder og får følgeskab af Laura Mols, holdet træner tirsdag aften > mere her
  • PI Upcoming – familieholdet for børn i alderen 4-6 år og deres forældre fortsætter den kommende sæson, stadig søndag formiddag i DGI-byen. Instruktører er Jette Aagaard, Bjarke Lysgaard & Thea Gintberg Holm > mere her
  • PI Træningstyperne – sidste sæsons debutant, et træningshold for rytmegymnaster +25 – fortsætter i den kommende sæson, men med nye tovholdere, nemlig Maja Vilhelmsen & Amalie Løvig > mere her

Mere info følger om PI Styrke, PI Pusling & PI Retro

(opdateret 13. juli 2020)