PI Pusling (Syd)

Sæson 2018/2019

I denne sæson opretter PI-Gymnastik to puslinge-hold – i hver sin ende af byen – da vi oplever en fortsat stor interesse og efterspørgsel fra denne målgruppe: PI Pusling (Syd), der træner på Amager, og PI Pusling (Nord), der træner i Nordvest. Begge hold træner søndag formiddage.

Tilmelding til holdene kan IKKE ske på forhånd, men sker ved at dukke op til første træning (første uge af september).

Holdbeskrivelse:
PI Pusling (Syd) er for børn i alderen 2 – 4 år og deres forældre. (Alder er ikke afgørende og skal derfor kun ses som et pejlemærke for, hvilken aldersgruppe vi går efter at ramme i forhold til motorisk udvikling og niveau.)

På dette hold skal der tonses, synges, danses og tumles vildt, for børnenes grundmotoriske færdigheder skal udfordres og udvikles. Vi laver akrobatik, øver kolbøtter og sprællemænd, og vi udforsker modet i en tarzanbane.

Trænerne er to forældrepar – Thea og Danny + Jette og Bjarke. Vi fire har kendt hinanden i årevis, og vi er selv “opflasket” i gymnastiksale i det jyske. Vi har hver især tidligere trænet børn, unge og voksne – og med dette puslingehold er ringen så sluttet.

Til vores træninger er glæden ved bevægelse og leg i centrum, og vi går meget op i, at alle har det sjovt til træning – både børn og voksne og på tværs af familier.

Derfor forventer vi også, at forældrene tager aktivt del i træningen og er klar på at synge højt, tumle og slæbe redskaber. Vi regner med, at alle, store som små, er omklædte og klar til at få sved på panden under træningen. Der er ingen krav om at kunne synge rent :-).

Hver træning vil være bygget op om et fast skelet, så det er genkendeligt og trygt for børnene – på den måde vokser modet nemlig, så de tør udfordre sig selv fra gang til gang. Efter træningen spiser vi madpakker sammen og hygger med lidt fri leg i salen.

Holdet deltager i foreningens opvisning til foråret – sidste år var det en stor og god oplevelse for børnene.

Tilmelding:
Tilmelding/registrering sker ved fremmøde ved første træning efter “først-til-mølle”-princippet. Det er altså ikke muligt at skrive sig op på forhånd. Men meld jer eventuelt til Facebook-eventen, hvor der også orienteres om opstart mm.

Der er et begrænset antal pladser på holdene, men med to hold denne sæson burde der være plads til alle. Læs om kontingent her.


Instruktører:
Jette Aagard, Bjarke Lysgaard, Thea Gintberg Holm & Danny Gintberg Holm

Træningstid- og sted:
Søndag kl. 10-11 på Skolen på Amagerbro (Lybækgade 20). Første træning er søndag 2. september.

PI GYMNASTIK – en gymnastikforening i København for alle

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial